• inspekcja obecności azotu

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
•	inspekcja obecności azotu

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza jęczmień choroba w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też tolerancji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Kraski 2020-03-01

Wczas poprosił Hanię o grabulę, puściłby uraczony spośród rozrywką i po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd dostał godność w Antabie Łącznym Wojska Narodowego.

Top